CLARKS SUMMIT, Pa.—These students won first and second place awards at the annual Talents For Christ competition on Thursday, June 29.
- Download a high resolution photo of the TFC winners
Art
- First Place (Open): Isaac Church (Delevan Baptist Church, Delevan, N.Y.)
- Second Place (Open): Samantha Parsons (Young’s Corners Fellowship Baptist Church, Wadsworth, Ohio)
Brass
- Second Place (Open): Marissa Briggs (First Baptist Church, Marilla, N.Y.)
Female Public Speaking
- Second Place (Scholarship): Victoria Odle (First Baptist Church, Elyria, Ohio)
Female Voice
- First Place (Scholarship): Jennifer Swedberg (Faith Baptist Church, North Manchester, Ind.)
- Second Place (Scholarship): Jocelyn Lindmark (Harvest Baptist Church, Bath, N.Y.)
- First Place (Open): Alyssa Clark (First Baptist Church, Maine, N.Y.)
- Second Place (Open): Danielle Haeffner (Calvary Baptist Church, Mount Pleasant, Iowa)
Male Voice
- Second Place (Scholarship) (tie): Jesse Parker (First Baptist Church, Elyria, Ohio)
- Second Place (Scholarship) (tie): Jonathan Bean (Faith Baptist Church, Camp Point, Ill.)
Oral Interpretation of Scripture
- First Place (Scholarship): Celeste Scott (Emmanuel Baptist Church in Warrenville, Naperville, Ill.)
- Second Place (Scholarship): Ashley Pearson (First Baptist Church, Creston, Iowa)
Piano
- First Place (Open): Sara Todd (Emmanuel Baptist Church in Warrenville, Naperville, Ill.)
- Second Place (Scholarship): Anna Smith (First Baptist Church, Elyria, Ohio)
Preaching
- First Place (Scholarship): Dean Miller (Faith Baptist Church, Fort Dodge, Iowa)
- Second Place (Scholarship): Andrew Franklin (Faith Baptist Church, Mason City, Iowa)
- Second Place (Open): Samuel Gonzalez (Pleasant Hill Baptist Church, Smithville, Ohio)
Strings
- First Place (Scholarship): Chelsea Miller (Flatirons Baptist Church, Boulder, Colo.)
- First Place (Open): Celeste Scott (Emmanuel Baptist Church in Warrenville, Naperville, Ill.)
- Second Place (Open): Carly Dusel (First Baptist Church, Marilla, N.Y.)
Visualized Bible Teaching
- Second Place (Scholarship): Timothy Rose (Calvary Baptist Church, Union, Iowa)
Woodwinds
- First Place (Scholarship): Elizabeth Wood (Glen Baptist Church, Watkins Glen, N.Y.)
- First Place (Open): Shaina Todd (Emmanuel Baptist Church in Warrenville, Naperville, Ill.)
- Second Place (Scholarship): Jennifer Farrell (Calvary Baptist Church, Forest City, Iowa)
Drama
- First Place (Group): Glen Baptist Church (Watkins Glen, N.Y.)
Duet
- First Place (Group): First Baptist Church (LaGrange, Ohio)
- Second Place (Group): Camden Baptist Church (Wellington, Ohio)
Instrumental Ensemble
- First Place (Group): Glen Baptist Church (Watkins Glen, N.Y.)
Puppets
- First Place (Group): Glen Baptist Church (Watkins Glen, N.Y.)
Small Vocal Ensemble
- First Place (Group): Camden Baptist Church (Wellington, Ohio)
The Top Team Award was presented to Camden Baptist Church, Wellington, Ohio, a traveling trophy given to the church with five or more competing teens and highest average score.