Skip to main content
Featured StoriesMiscellaneous

2010 Talents For Christ Winners

Schaumburg, Ill.—These students won first and second place awards at the annual Talents For Christ competition on Thursday, June 24:

Art

  • First place: Christopher Kish (Camden Baptist Church, Wellington, Ohio)
  • Second place: Faith Finnin (Grace Baptist Church, Batavia, N.Y.)

Bible Knowledge

  • First place OPEN: Jennifer Huang (Faith Baptist Church, Mason City, Iowa)
  • First place SCHOLARSHIP: Heather Gillis (Calvary Baptist Church, Mount Pleasant, Iowa)
  • Second place SCHOLARSHIP: Kara Reu (Maranatha Baptist Church, Grimes, Iowa)

Brass

  • First place: Jacob Farrell (Calvary Baptist Church, Forest City, Iowa)
  • Second place: Justin Brant (Faith Baptist Church, Carroll, Iowa)

Digital Media

  • Second place: Jeremy Olson—OPEN (Emmanuel Baptist Church, Naperville, Ill.)

Female Public Speaking

  • First place: Sophie LaFleur (Maranatha Baptist Church, Grimes, Iowa)
  • Second place: Abby Does (Faith Baptist Church, Mason City, Iowa)

Female Voice

  • First place OPEN: Kaylee Good (Clear Lake Regular Baptist Church, Clear Lake, Iowa)
  • Second place OPEN: Korinne Burgess—OPEN (Bible Baptist Church, Newark, Ohio)
  • First place SCHOLARSHIP: Whitney Sauser (Harvest Baptist Church, Williamsburg, Iowa)
  • Second place SCHOLARSHIP: Megan Franklin (Berean Baptist Church, Bunker Hill, Ill.)

Male Voice

  • First place: Zac Singletary (First Baptist Church, Wellington, Ohio)
  • Second place: Curtis Johnson (Indianola Regular Baptist Church, Indianola, Iowa)

Oral Interpretation of Scripture

  • First place: Emily Wiedemeier (Faith Baptist Church, Carroll, Iowa)
  • Second place: Janette Huang (First Baptist Church, Mason City, Iowa)

Piano

  • First place: Sarah Parsons (Youngs Corners Fellowship Baptist Church, Wadsworth, Ohio)
  • Second place: Alyssa Katsion (Calvary Baptist Church, Mt. Pleasant, Iowa)

Preaching

  • First place: Nicholas Arent (Evangel Baptist Church, Taylor, Mich.)
  • Second place: Charlie Carter (Harvest Baptist Church, Williamsburg, Iowa)
  • Second place: Benjamin Johnson  (Grace Baptist Church, Batavia, N.Y.)

Strings

  • First place: Megan Fee (Maranatha Baptist Church, Grimes, Iowa)
  • Second place: Hannah Javaux (Silvis Heights Baptist Church, Silvis, Ill.)

Visualized Bible Teaching

  • First place: Megan Leffler (Calvary Baptist Church, Mt. Pleasant, Iowa)
  • Second place: Amy Oliver (Central Baptist Church, Binghamton, N.Y.)

Woodwinds

  • Second place: Elizabeth Hemsworth (Faith Baptist Church, Sauk Centre, Minn.)
The Top Team Award was presented to Faith Baptist Church, Iowa City, Iowa, a traveling trophy given to the church with five or more competing teens and highest average score.